Rekopol » Webinar „Oznakowania na opakowaniach w zakresie środowiska i przydatność opakowań do recyklingu” odbył się 15 grudnia 2021 roku.

Webinar „Oznakowania na opakowaniach w zakresie środowiska i przydatność opakowań do recyklingu” odbył się 15 grudnia 2021 roku.

Podczas spotkania omówiliśmy kwestię oznakowań opakowań w zakresie środowiska oraz zasady projektowania opakowań przydatnych do recyklingu.

Kontekst:

Jednym z najpoważniejszych współcześnie problemów jest ogromna ilość generowanych przez społeczeństwa odpadów jak i wynikające z tego tytułu zanieczyszczenia środowiska. Niestety, społeczeństwo w jakim żyjemy jak oraz konsumpcyjne nastawienie społeczeństwa powoduje, że jesteśmy nastawieni na szybką produkcję produktów, komfort klienta nie zwracając często uwagi na skutki jakie powoduje to w środowisku naturalnym.

Wobec tego, Unia Europejska jak i rodzima legislacja wprowadziła i wprowadza wciąż szereg regulacji, które mają temu zjawisku przeciwdziałać. Przemysł musi się mierzyć nie tylko z coraz to ostrzejszymi regułami prawnymi, ale i z coraz bardziej zmieniającą się i świadomą opinią konsumenta. Współczesny konsument to konsument, który to staje się bardziej doinformowany, zwraca uwagę na aspekty środowiskowe przy wyborze produktu.

Ważnym jest zachowanie hierarchii postępowania z odpadami, czyli przede wszystkim zapobieganie ich powstawaniu. Aby odpad był ponownie wykorzystany jako surowiec, niezbędnych jest parę kroków milowych. I tak np. by opakowanie się znalazło w odpowiednim strumieniu, zależy od konsumenta, a jego zachowanie od np. właśnie umieszczonych znaków na opakowaniu, które powinny wspomagać selektywną zbiórkę.

Chodzi przede wszystkim o zagadnienia dotyczące ekoprojektowania, by świadomie projektować zrównoważone opakowania, które będą możliwe do recyklingu. Tematyką ekoprojektowania są też wspomniane powyżej zagadnienia dotyczące prawidłowego umieszczania znaków na opakowaniach.

Mając powyższe na uwadze, oddajemy w Państwa ręce 2 bezpłatne przewodniki:

  1. Przewodnik dotyczący oznakowań w zakresie środowiska na opakowaniach”, którego Rekopol jest autorem, oraz

  2. Opakowania, jak projektować, żeby recyklingować?”, którego Rekopol jest współautorem.

Przewodniki w sposób merytorycznie jasny i prosty wyjaśniają kwestie związane z oznakowaniem oraz ekoprojektowaniem opakowań.

W razie dalszych pytań, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu:

Magda Biernat- Kopczyńska m.biernat@rekopol.pl

Marta Krawczyk m.krawczyk@rekopol.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. Zamknij