Rekopol » Jakub Tyczkowski prelegentem podczas SOS EXPO 2017

Aktualności

Jakub Tyczkowski prelegentem podczas SOS EXPO 2017

Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. była Głównym Partnerem VI Międzynarodowego Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO 2017, które odbyło się 2 lutego 2017 roku w Warszawie. Podczas wydarzenia prelekcję na temat “Rozszerzona Odpowiedzialność  Producenta jako element Gospodarki w Obiegu Zamkniętym – konsekwencje dla gospodarki odpadami” wygłosił Jakub Tyczkowski – prezes zarządu Rekopolu.

Circular Economy Package w ramach przewidywanych zmian legislacyjnych zaproponował standaryzację stosowania zasady Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze odpadów (Art. 8a nowelizowanej Dyrektywy Ramowej) w Unii Europejskiej. Polska stoi zatem nie tylko przed koniecznością sprostania wymaganiom, już nałożonym na nasz kraj przez UE,  ale również i tym, które wprowadzi idea Gospodarki w Obiegu Zamkniętym. Czy w obecnym kształcie polskiego systemu gospodarowania odpadami jest to możliwe?

W swoim wystąpieniu prezes Tyczkowski podkreślił  konieczność wprowadzenia w Polsce  idei Gospodarki w Obiegu Zamkniętym, oraz określenia nowych zasad odpowiedzialności producenta za wprowadzone na rynek opakowanie. Omówił konsekwencje tej zmiany dla poszczególnych uczestników systemu.

Przeanalizował także istniejące obecnie systemy ROP funkcjonujące w innych europejskich krajach i dokonał syntezy sytuacji w Polsce. Wniosek: tylko w Polsce i w Wielkiej Brytanii wprowadzający produkty w opakowaniach na rynek mają obowiązki dotyczące odpadów po tych produktach tylko związane z osiągnięciem poziomów recyklingu i odzysku, a nie bezpośrednio z pokrywaniem kosztów zbiórki tych odpadów (czyli także zapewnieniem dofinansowania na określonym poziomie zbiórki selektywnej odpadów opakowaniowych).

Polska stoi przed koniecznością zweryfikowania i ustalenia nowych zasad ROP, które muszą opierać się nie tylko na konieczności realizacji przez przedsiębiorców poziomów odzysku i recyklingu wprowadzonych opakowań, ale rozstrzygać także m.in. kwestię finansowania zbiórki selektywnej odpadów opakowaniowych w gminach, edukacji społeczeństwa i wprowadzać nowy podział ról i obowiązków.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. Zamknij

Bądź na bieżąco!

Wpisz adres e-mail i zapisz się do newslettera już teraz.
Wpisz lub popraw swój adres e-mail Zapisz Zgoda jest obowiązkowa
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych dotyczących działalności Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. drogą elektroniczną. Wiem, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie.