Rekopol » Jak zorganizować recykling, by był efektywny i do udźwignięcia – Jakub Tyczkowski, Prezes Rekopolu w Rzeczpospolitej.

Jak zorganizować recykling, by był efektywny i do udźwignięcia – Jakub Tyczkowski, Prezes Rekopolu w Rzeczpospolitej.

„Odpady opakowaniowe, czyli to, co powstaje z opakowań towarzyszących produktom, które my, konsumenci, zdejmujemy z półek sklepowych i wyrzucamy, stanowią nieco ponad 20 proc. masy odpadów komunalnych. Reszta to odpady organiczne, wielkogabarytowe, tekstylia i inne. Odpady z tworzyw sztucznych stanowią ok. 5 proc. odpadów komunalnych. Odpady te są widoczne w środowisku, ale tylko wtedy, kiedy my w tym środowisku je pozostawimy. Dzisiaj w Polsce mamy system gospodarki odpadami komunalnymi oparty na zbiórce selektywnej i tam wszelkie odpady opakowaniowe powinniśmy kierować.

Jako kraj UE mamy osiągać coraz wyższe poziomy recyklingu, w tym odnośnie opakowań z tworzyw sztucznych. Dzisiaj w Polsce realizujemy nieco poniżej 35 proc. recyklingu. W 2025 ten wymóg będzie już wynosił 50 proc., a za kolejne 5 lat 55 proc. Jest to ogromne wyzwanie.” – mówi Jakub Tyczkowski na łamach Rzeczpospolita. Zachęcamy do lektury całości artykułu.

https://klimat.rp.pl/recykling/art19203341-jak-zorganizowac-recykling-by-byl-efektywny-i-do-udzwigniecia?fbclid=IwAR0oIUSG7bsXkwDhdrPCplyS7bby5j79N9q3qh5-AJOGNpj6LcdlsEhkmAA

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. Zamknij